Doufám, že máte na nohou gumovky. Jestli ne, rychle nasaďte. Kdy jindy než dnes večer totiž zavítáte do světa ztekutění!
A ne, nebude to o chlastu, ale o zvláštním způsobu, jak se může začít chovat země pod vašima nohama. A jak uvidíte, moc sranda to není 1/x
faultbreak/Youtube
2/x To šíleně vypadající video výše ukazuje následek velice silného zemětřesení, ke kterému došlo v roce 2011 v Japonsku.
Jak zajisté víte (nebo minimálně předstíráte, že víte…), zemětřesení je způsobeno průchodem seismických vln (jsou čtyři typy vln) skrze pevnou látku.
3/x Když seismické vlny skrze něco pevného prochází – například skrze zemskou kůru – dokáží ji rozpohybovat. Snadno se tak stane, že celé obrovské bloky pod našima nohama se začnou kvedlat ze strany na stranu.
Tedy to, co jste viděli v otvíráku nebo tady.
4/x Vyjma toho, že to kvedlání je dost nepříjemné pro stabilitu vaší, i většiny budov ve vašem okolí, způsobuje ještě jednu zajímavou věc.
Dokáže totiž napětím zapůsobit i na vrstvy v podzemí. A pokud se tam náhodou nachází vrstva bohatá na vodu a nějaký sediment, je zle.
5/x Taková vrstva totiž ztratí svoji pevnost.
A když náhodou na té vrstvě něco postavíte, voala, máte fotku výše.
Ty budovy, či kusy infrastruktury se bez nějakého hlubšího ptaní prostě propadnou.
Tubbi, CC BY SA 3.0.
6/x Současně na povrchu můžete často pozorovat, jak se otevírají praskliny a z nich začíná ve velkém vytékat voda s jemnozrnným sedimentem. Což vypadá nějak takto.
Začne vám tak vznikat spousta písečných sopek.
7/7 A nejlepší je, že ztekutění podloží můžete vytvořit doma s dětmi jako snadný experiment. Není na to potřeba moc – voda, písek a nějaká nádoba.
A jako bonus nabízím, že si k tomu můžete pocvičit i svou (snad) mandarínštinu 😉
Originally tweeted by Dr. Petr Brož (@Chmee2) on November 1, 2021.