Pamatujete si ještě na tenhle meteorit, o kterém jsme si v roce 2021 psali a který dopadl na příjezdovou cestu jednoho chlápka v Anglii?
Jestli jo, tak super. Světem se právě valí zpráva, o jeho výzkumu. A kdo jsem, abych vás v pátek večer o to neobohatil 🧵#vesmírníček
Jelikož si bordelu na příjezdové cestě hnedka majitel všiml a obratem to nahlásil na patřičná místa, podařilo se meteorit sebrat dříve, než na něj ve velkém začalo působit okolní prostředí
Jak totiž víte, na naší planetě dost prší a taky máme všude život.
Život přitom stihne během chvilky všechno kontaminovat. Nicméně tady byla rychlost na naší straně.
A normálně vzorky meteoritu, které se odebraly, jsou tak dost "čisté".
Dokonce tak čisté, že svou "kvalitou" tak trochu soutěží se vzorky odebrané sondami v kosmu z asteroidů!
Výzkum tohohle meteoritu pak ukázal, že se odštípl z většího tělesa, na kterém kdysi dávno musela téct – a teď se podržte – kapalná voda!
A taky to, že meteorit obsahoval velké množství organických látek, včetně aminokyselin.
A jsou to přitom aminokyseliny, které jsou (a ano, googlím si to, z hlavy to samozřejmě nevím…) nezbytnou součástí pro vznik proteinů a tedy DNA.
Navíc jsme měli štěstí. Tenhle meteorit totiž patří do skupiny uhlíkem bohatých meteoritů, které jsou v pozemských sbírkách extrémně vzácné.
Je to kvůli tomu, že neodolají dlouho prostředí Země.
Jenže jelikož tady jsme ho našli hned… tak přežil.
Tenhle šutr sice nerozlouskne otázku, kde se život na Zemi vzal, ale zase nám potvrzuje, že v okolním vesmíru se nachází hojně stavební bloky, které jeho vznik (dle toho, co dneska známe) podporují.
Tak snad jednou ty ufouny někde najdeme 🙂
The END
Originally tweeted by Dr. Petr Brož (@Chmee2) on January 27, 2023.