Objevení aktivních sopek na Io, aneb #najdizenu #prostetotakvyslo

Jeden z největších vědeckých objevů misí #Voyager do vnějších dálav Sluneční soustavy byl objev aktivních🌋na jupiterovo měsíci #Io. Jednalo se o nečekaný objev, který významně změnil náš pohled na vesmír. A jak to bývá, hledejme za ním ženu👩 #prostetotakvyslo #najdizenu
ředím👇

Do nástupu kosmických sond byly naše znalosti o Sluneční soustavě strohé. Obzvláště co se týče světů na jejím okraji. Dalekohledy prostě nestačily… Věděli jsme o jejich existenci, znali jejich oběžné a pár dalších parametrů. Ale nic moc víc.

Kevin Robin Hood KC GIF

Změna přišla s možností začít zkoumat Sluneční soustavu s pomocí kosmických sond. Vyslání obrovského množství sond nám umožnilo spatřit tyto světy z bezprostřední blízkosti a tím pochopit jejich vznik…

V 70. letech 20. století přišla díky unikátní konstelaci planet řada na velké plynné obry – Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Pozice těles totiž umožnila, aby sonda navštívila během své cesty všechna tato tělesa. Šance, která se nesměla nechat promarnit.

Americká @NASA se tak rozhodla zkonstruovat dvojici identických sond, @NASAVoyager a @NSFVoyager2, které měly za úkol tyhle plynné obry navštívit a tím nám umožnit je, společně s rodinou jejich měsíců, je prozkoumat.

Vyjma zlaté desky zachycující pozemské zvuky, hudbu a nákres mapy, kde nás mají #emzáci toužící po vyhlazení lidstva hledat, sondy nesly i celou řadu vědeckého zařízení.

V našem příběhu se soustřeďme na dvě – kamery pro pořizování fotografií a zařízení na měření teploty…

Starty proběhly úspěšně a dvojice sond se vydala na své cesty k první „zastávce“ – Jupiteru…

#najdipreklepvobrazku 🙂

Jupiter je největší a dost zvláštní planetou Sluneční soustavy. Jedná se o plynného obra, který vyzařuje více energie, než získává od #Slunce… Co to znamená? Že je to tak trochu „nepovedená“ hvězda… Pro náš příběh je ale hlavní to, že kolem sebe má početnou rodinu měsíců.

Dnes jich známe 67, ale určitě jich je víc. Čtyři největší – Io, #Europa, #Ganymed a #Callisto – jsou známy od dob, kdy se Galileo Galilei zadíval na Jupiter a uvědomil si, že čtyři malé tečky neobíhají kolem Země, ale kolem Jupiteru a zbořil tím jednu zažitou představu církve…

Země nemůže být středem vesmíru… ale neodbíhejme od hlavního děje 🙂

Change GIF by memecandy

Když vstoupila sonda Voyager 1 do soustavy Jupiteru, pořídila fascinující fotografie měsíce Io. Ten nevypadal vůbec jako náš pozemský Měsíc známý pro svých „milión odstínů šedi“ a obrovské množství impaktních kráterů. Místo toho jsme spatřili něco, co vypadalo jako vesmírná pizza

tobias funke space GIF

Jak by řekl Andrej: „sorry jako, to bola špatná fotečka“…

Tohle žluté těleso vůbec nevypadalo, jak jsme čekaly. Nenašli jsme tam vlastně žádné impaktní krátery, což značilo, že to je svět velice mladý, a ta barvy… to byla prostě paleta žluté, červené, modré, zelené a hnědé… kde je nudná vesmírná šeď?! Že by někdo přebral #LSD

Trippy Psycadelics GIF

Než jsme se mohli pustit do luštění záhady, přišla navigační inženýrka Linda #Morabito s objevem, který změní její život.

Objeví poprvé v historii lidstva projevy aktivní sopečné činnosti na jiném tělese než na Zemi… (jo, přiznám se, závidím, taky bych to chtěl mít v CV).

When You’re So Sad That There’s Nothing To Do But Tantrum 으앙 우앵 GIF

Morabito se ke své práci dostala s dávkou štěstí. Jeden ze stálých inženýrů pracující na projektu Voyager si chtěl užít léto a tak si vzal volno… Morabito tak byla vlastně „záskok“.

Její úkol? Zpřesňovat na základě analýzy fotek znalost o pozici sondy.

Během jednoho pokusu o určení pozice sondy si Linda Morabito všimla skvrny vznášející se nad povrchem měsíce Io. V první chvíli si Morabito myslela, že by se mohlo jednat o další měsíc Jupiteru. Nicméně toto
vysvětlení záhy vyloučila.

Žádný z měsíců nebyl na takovém místě, aby byl na snímku viditelný. Morabito si tak uvědomila, že se
dívá na něco jiného – na mračno sopečného materiálu vyvrženého z povrchu měsíce.

Senzační objev byl na světě.

https://www.skyatnightmagazine.com/space-missions/volcano-jupiter-moon-io-interview-voyager-linda-morabito/

Podrobná analýza dalších navigačních fotografií odhalila, že v různých oblastech nad povrchem Io se vyskytovalo osm podobných mračen. Bylo tedy jasné, že se nejedná o náhodný úkaz, ale o široce rozšířený jev…

Měření ukázala, že mračna, která jsou tvořena úlomky sopečných hornin a síry, mohou vystoupat do výšky až 500 km, než si je gravitace stáhne zpátky k povrchu.

A je to právě vyvrhování síry, které způsobuje bouřlivé zbarvení měsíce…

Čerstvě vyvržená síra je ve sloučenině SO2 čtyřmocná. Vystavením radiaci a dopadajícímu kosmickému záření se ale mění na síru osmimocnou. A ta má jinou barvu…

Všudypřítomná přítomnost síry nás pak nasměrovala k zajímavé myšlence. Zatímco na Zemi je sopečná činnost spjatá s tavením silikátů (to jsou skoro všechny ty šutry, co kolem sebe vidíte…), tak v případě Io by se mohlo jednat o vulkanismus běžící na tavení síry… Bláznivé?

Shocked GIF

Pro tento závěr mluvila i měření provedená sondou Voyager 1, jež ukázala, že tekutá láva má poměrně nízkou teplotu – asi 150 až 250 °C. To je příliš málo na to, aby silikátová tavenina mohla téci. Ty totiž tečou při teplotách ca 700 °C a výše…

Its Cold Freezing GIF by moodman

Nicméně tohle má vtipnou pointu. Přístroj, který teplotu povrchu změřil, nebyl zkonstruován k měření vyšších teplot.

Nikdo z konstrukčního týmu totiž nepředpokládal, že v dálavách Sluneční soustavy bude potřeba měřit teploty dosahující několika set stupňů Celsia.

Seth Meyers Lol GIF by Late Night with Seth Meyers

Museli jsme si tak počkat do roku 1986, kdy se povedlo pozemským teleskopům změřit teplotní anomálie na povrchu Io, u které se teplota pohybovala vysoko nad bodem varu síry (!), okolo 1600 K. A v ten moment bylo jasno, vulkanismus na Io též běží na tavení silikátů 🙂

Tak co, změnil jsem právě váš svět? To doufám 🙂

Ti zvídaví z vás by se teď měli začít pídit potom, proč je Io tak moc sopečné aktivní, ale já si to nechám na někdy příště. Už teď je to vlákno nekonečný…

Ti, co hrají v lepších časech squash, mají slušný náskok… THE END

google it john oliver GIF

Aneb další vlákno pro neoficiální popularizaci vědy @Akademie_ved_CR v rámci mé osobní iniciativy #StayHome 😉

Tired Good Night GIF

Originally tweeted by Dr. Petr Brož (@Chmee2) on October 30, 2020.

Napsat komentář