Co nás čeká na Marsu, až tam jednou zamíříme?

Tak kam zamíříme dnes večer s ředícím vláknem? Nabízím, mou oblíbenou planetu, jejíž výzkum mne (zatím stále…) živí? Že jo? Tak svištíme na #Mars, u kterého si povíme, co nás/vás čeká, až tam jednou poletíme…

#redim

Začneme něčím snadným, anketou!

Tak schválně – kdo z vás by chtěl letět na Mars? Ruku na telefon a šup zaškrnout jednu možnost…

Tak jo, určitě někdo hlasoval pro, tak si pojďme probrat, jak to uděláme. První co, musíme se nějak na Mars dostat…Tohle je snadný co? 🚀🪐

Jenže tady je blbý, že to je vlastně jen teorie. V současnosti nemáme žádnou dostatečně silnou raketu, natož kosmickou loď, která by dokázala člověka na Mars (a ideálně i zpět…) dostat.

Blast Blastoff GIF

Ti z vás, co sledují počínání @SpaceX, respektive @elonmusk tak tuší, že v texaských močálech staví takovou menší hračku… plně opakovaně použitelnou raketu, která by nás na Mars dostat měla. Onehdá jsem o tom psal do @enkocz komentář.

Mohlo by se tak zdát, že už tam jedním krokem jsme. Jenže nejsme. Co se zatím staví je jen „raketa“, není to kosmická loď, která by měla pořešený takový ty drobnosti jako podporu života, recyklaci odpadu/vzduchu apod.

Reálně tak bude X let trvat, než si tam sedne člověk a zamíří směr Mars. A to i přes divy, které inženýři a inženýrky ve SpaceX dělají.

Prototyp rakety roste před očima (doporučuji sledovat videa od @MarcusHouseGame, který každý týden zachycuje pokrok).

Pojďme se ale tvářit, že máme raketu a na oběžné dráze jsme postavili kosmickou loď a poslali ji směr Mars. Co dál? Předně, nebeská mechanika je prevít a nejde očůrat.

No, No, No. GIF

Cesta na Mars a zpět je za všech scénářů akce na ca 21 měsíců. Jakmile opustíte okolí Země, musíte letět. Ať chcete, nebo nechcete… Nemůžete si tak v půlce říct, že už je to nuda a otočit to… Takle nebeská mechanika nefachá… Bohužel.

Co to znamená? Za prvé, že si musíte fakt dobře zabalit. Samozřejmě nemusíte vést všechno s sebou – zásobovací moduly mohou čekat na oběžné dráze Marsu nebo přímo na povrchu Marsu na Vás… ale musíte mít dost věcí, abyste přežili cestu tam.

Shifting Moving House GIF

Za druhé, musíte postavit fakt bytelnou loď… proč? Protože vesmír je SAKRA ŠPATNÝ MÍSTO K ŽIVOTU. Jestli je nebeská mechanika prevít, tak kosmická radiace je nefalšovaná svině.

Moon And Sun Radioactive GIF

Cokoliv opustí ochranu magnetického pole Země, je vystaveno dost vysokým dávkám radiace, která přilétá z kosmického prostoru, nebo od našeho milujícího Slunce…

Co s tím? Máte dvě možnosti. Buď postavit loď, kde obytné části se pokusíte před radiací stínit. Ať už třeba nádržemi s vodou, nebo speciálními materiály, se kterými zrovna začínáme jako lidstvo experimentovat

A nebo jestli jste fakt techno-optimisté a současně nemáte vůbec žádné morální zábrany, pak je tady ještě jedno řešení… genetické modifikace člověka. Zní jako sci-fi? Zcela určitě dnes je… Ale víte jak 👇

Ale pojďme se zpátky v kolejit.

Vysoké dávky radiace a to, že nevíme, jak se před ní ve vesmírů bránit, je vlastně důvod, proč NASA uvažuje, že pošle k Marsu 50+ let starou posádku… a proč nejspíš nepoletí mladé bezdětné (a stále plodné) ženy…

Je to genderově (i věkově) nefér, ale vesmír je prostě drsnej.

Death Is GIF

Ale jdeme dál.

Přežili jsme cestu a přistáváme…

celebrate mission control GIF by NASA

Sounds easy, ale Hjůůstne, máme tu problém… Takovej trochu větší…

Lidstvo neumí na povrch Marsu přistát s ničím těžším než je 1 tuna… Čtete správně, jedna tuna. Nedokážeme tam tak bezpečně zapíchnout nic těžšího než SUV…

A to je dost problém. Jen pro představu, modul Apolla, který nás dostal na Měsíc, vážil ca 10 tun. U Marsu čekáme, že bude potřeba 3 až 6x víc. Jak to tam dostaneme? Chce se mi napsat kdo ví, ale asi to ví @elonmusk (leč nečekejme, že sem pošle reakci 😉 )

Ale v pohodě. Nějak jsme to zvládli a jsme na povrchu. Všude kolem nás jsou zásobovací moduly, které přivezly jídlo, solární panely nebo jaderný zdroj i kusy základny. Tak šup šup z lodi a jdeme to sestavit…

yes we can GIF

A ejhle… koukali jste někdy na přistání lidí, co se právě vrátili po pár měsících z vesmíru a říkali si, co to je za herečky, že se musí nechat vynášet?

No, tak oni to nedělají pro lenost, ale kvůli atrofii svalů. Nejsem „TEN“ doktor, ale sranda to není

Teď si představte, že jste v kosmické lodi 6 až 9 měsíců mimo dosah gravitace, přistanete na povrchu a měli byste se dát do práce v podobě sestavování stanice (nebo třeba jen přelezení z kosmické lodě do postele…).

Neil Degrasse GIF

Co s tím? Buď za vás budou muset makat první týdny, než se dáte do formy, roboti, nebo někdo bude muset vymyslet a vyrobit fakt vostrej exoskelet dávající vašim ochablým svalům sílu.

Robots GIF

Ale jdeme dál. Nějak jsme to zvládli. Jsme na povrchu v základně.

Už jsem vám říkal, že Mars nemá magnetické pole? Že ne? A sakra. Právě dostáváte další brutální dávky radiace. A budete je dostávat po celou dobu, co budete na povrchu… Takže co s tím? Zakopat! Hlína udělá štít

Buď si dovezeme na povrch Marsu pár robotických bagrů, nebo se podíváme, co umí příroda… A nejdeme si nějaký pěkný lávový tunel.

Vlezete dovnitř, „nějak“ ucpete dva konce, natlakujete pozemskou atmosférou, a máte třeba desítky km dlouhou prostoru, kde můžete žít. Pecka co?

Když si navíc s sebou vezmete domácího pěstitele THC bohatých kytek, poradí vám, ať si tam dáte UV lampy a že si tam můžete začít pěstovat svou vlastní stravu… A nemusí to být jenom brambory… Ať je tam veselo 😉

Problém týhle myšlenky je, že celý povrch Marsu je pokryt pechloráty. To je taková ošklivá, nepěkná věc, která je pro člověka toxická. Ona tedy není toxická jen pro člověka, ale pro všechny vyšší formy života, co známe (jestli kecám, astrobioložka @Julianne_SF mne opraví…).

Takže jakýkoliv kontakt s marťanským prachem může být pro člověka fatální… Bude tak docela sranda vymyslet mechanismus, jak zabezpečit, aby se prach nedostával do prostoru ubykací… Na Měsíci se nám to moc nedařilo a proto astronauti říkají, že Měsíc chutná jako střelný prach.

Jídlo tak budeme pěstovat spíš za pomoci hydroponických farem (na který se mimochodem případně poptejte @JanLukacevic, který si s nima na ČVUTu „hraje“).

Ale když tyhle drobnosti překonáme, odměnou nám bude výstavba kolonie na Marsu!

Nebyl bych to ale já, kdybych neřekl závěrečné prrrr….

Víte, co k vybudování soběstačné kolonie na Marsu potřebujete? Nechám vás jeden tweet hádat…

Správně, děti…

No jéje, to je toho. Přeci každý ví, jak se dělaj. Tenhle tweet posílám 5 minut před 22.00, takže to nebudu popisovat, ale určitě si to umíte přestavit (btw. pro puberťáky, nedělá se to tak akrobaticky, jak se ukazuje na Pornhubu, dost vám tam lžou).

Co je tak problematického ale na dělání dětí na Marsu? Zhasnu… počkám 9 měsíců a jedeme ne?

No, problém je v tom, že to zatím vypadá, že od toho zhasnutí je všechno, ale fakt všechno, závislé na gravitaci o hodnotě 1 g…

Scared Biting Nails GIF by Digital Pratik

A téhle gravitace nedosahuje Mars, ani žádné jiné těleso ve Sluneční soustavě. Mars má gravitaci ca třetinovou a my vůbec netušíme, jestli se tam dokážeme rozmnožit a pokud ano, že se narodí zdravé a životaschopné dítě.

Takže co s tím? No, potřebovali bychom udělat experiment, ve kterém bychom zjistili, jestli se ve vesmíru dokážeme rozmnožovat…

Friends Sex GIF

Jenže tohle naráží na neskutečné etické úskalí. Takovýto experiment při současném stupni poznání by nikdo příčetný neschválil. Risk by byl obrovský.

Takže shrnutí. Nemáme raketu ani loď, která nás k Marsu dostane. Nevíme, jak se ubránit radiaci. Nevíme, jak přistát na povrchu se vším, co budeme potřebovat. Když tohle vyřešíme, čeká nás další radiace a toxické protředí. bez znalosti toho, jestli naše těla to na Marsu zvládnou.

A tohle je správný čas na opakování ankety 🙂 Jsem schválně moc zvědav, jak se budou rozcházet hlasy. Takže co, letěli byste na Mars?

A tím jsme na konci 🙂

Kdyby vás nebavilo číst, před časem jsem k tomu měl i přednášku v Opero, tak si můžete dát jako podcast.

The END a dnešní dávku popularizace pro @Akademie_ved_CR považuji za vyřízenou.

#StayHome a pomozte tak zastavit pandemii COVIDu

A sorry, zapomněl jsem si sem přihodit hastag #cesinamars, kterým se snažím označovat všechen obsah o Marsu v češtině, co potkám 🙂

Originally tweeted by Dr. Petr Brož (@Chmee2) on October 31, 2020.

Napsat komentář