Na La Palmě začala soptit sopka!

Na kanárském ostrově La Palma se před malou chvilkou dostalo magma na povrch a máme tak novou sopečnou erupci! (Naposledy byl ostrov sopečně aktivní v roce 1971).

Z videa je patrné, že začátek erupce je explozivní. Vzniká malé mračno sopečných plynů a drobných sopečných úlomků.

To, že se na ostrově něco děje a že by k sopečné erupci mohlo případně dojít, jsme tušili již pár dní nazpět (shrnuji to ve vlákně níže). Před pár dny se totiž ostrov začal výrazně třást a to zvláštním způsobem – objevovaly se tam tremory.

Další fotografie z místa současné erupce z jedné z místních webkamer.

Pokračujeme videem.

Co bude teď místní nejvíc zajímat jsou dvě věci – směr větru, který bude zanášet drobné úlomky utuhnuté lávy a pak to, kam případně poteče láva.

A tady se osobně trochu obávám… když se podíváte na video, budovy nejsou daleko 1/2

2/2 ale co hůř, jsou pod kopcem. Nedá se zatím přesně odhadnout, jestli tam není údolí (zatím jsem nenašel přesný bod, kde k erupci došlo), které by lávu odvedlo pryč.

Živě z místa erupce!

Téměř jistě budou materiální škody. Záběry z místa ukazují, jak láva vytéká z nově otevřeného kráteru a míří si to k zástavbě.

Držme palce, ať všichni byli připraveni na evakuaci dle předchozích doporučeních místních autorit.

Jinak ze záběrů se dá trochu víc popsat i samotná erupce.

Jak můžete vidět, máme tam lávovou fontánu, která vyvrhuje roztavený materiál pár desítek metrů do výšky.

Proč lávová fontána vzniká? To samozřejmě všichni moc dobře víte, protože čtete moje #vesmírníček. Vysvětluje to tohle dlouhé vlákno o chlastání šampaňského.

K čemu během takové erupce dochází? Vyvržená láva nestihne během letu vychladnout. Dopadne na povrch a spojí se, čímž živí lávový proud, který se vydá na cestu směrem z kopce

Část materiálu se bude ale spékat v blízkosti místa erupce a začne vznikat spečený kužel (ilustrační f.)

Oproti erupce sopky na Islandu tady budou místní bojovat s dalším nebezpečím. Sopečná erupce totiž zažehne/zažehla požáry.

Jelikož je Island hodně na severu, nic moc tam neroste… nemá tak co hořet… tady je to ale jiné, tady je vegetace

Narazili jste na zajímavý tweet/video z místa erupce? Prosím, označte mě. Nestíhám a nechci, ať mi ty podstatný věci utečou.

Díky moc!

Sopečnou činnost už zachytily i satelity na oběžné dráze Země. Konkrétně ty, které sledují teplotu.

Jen pro dokreslení, v jak pokrytém světě žijeme 🙂

Vznikají pyroklastické mračno je už vidět ze sousedního #Tenerife (kde ho zrovna pozorují studenti a studentky vulkanologie, kteří tam jsou na letní škole 🙂 ).

Další z videí, které zachycuje erupci velice krátce po svém začátku. Tipnu si, že maximálně jen pár minut po výstupu magmatu na povrch.

Lávové proudy v akci!

Dle informací od @zcasal, evakuace oblasti proběhla pár hodin před samotnou erupcí. Evakuováni byli nejenom lidé, ale i domácí zvířata. V cestě živlu by tak měla být jen nepohyblivá infrastruktura.

Díky @LovecZen za označování. Mám tady od něho další video. Vidět můžete pohyb lávového proudu z kopce směrem k zástavbě.

Láva se pohybuje relativně pomalu, což znamená, že před ní lidé dokáží ujít.

Jasno bude až s leteckým záběrem, ale vypadá to, že se otevřela pár stovek metrů dlouhá prasklina. Ve vysílání je vidět, že v dolní části láva tryská za pomoci lávových fontán, v horní části je explozivní erupce a vznik pyroklastického materiálu. Máme tak min. 2 sopečná centra

Máme se bát megatsunami? Jak v řadě tweetů nedávno vysvětloval expert na sesuvy @J_Blahut, není to pravděpodobné. Důvod je ten, že v oblasti dochází k množství menších sesuvů způsobujících malé vlny, než k jednomu velkému, který by utrhl kus ostrova

1/2

2/2 Výzkum, který myšlenku megatsunami přinesl (Ward a Day, 2001) byl později vyvrácen. Leč stále ještě žijí svým životem v mediálním prostoru, takže můžete narazit na spousty článků/dokumentů na tohle téma.

Ale současný stupeň vědění říká, že to není pravděpodobné.

Dávám si dvě hodiny pauzu, musím na nedělní sousedský fotbal 🙂

Doufám, že až se vrátím, že z vás budou všech už kovaní vulkanologové/vulkanoložky a že mě označíte u těch nejzajímavějších věcí, co potkáte 😉

Football Sunday GIF

PS: Pokud byste potřeboval někdo z novinářů a novinářek nějaké vyjádření, prosím, pište případně na petr.broz@ig.cas.cz nebo zkuste zavolat, ideálně po osmé (většina z vás číslo má 🙂 ).

Vyhráli jsme! A teď zpět do práce 🙂

Takže jak vidno na tomhle videu (asi z drona), láva už pohltila první domy. To světlé uprostřed lávového proudu je lávou obtečený dům.

Video níže pro změnu ukazuje, o čem jsem mluvil. K erupci dochází na trhlině, proto je tam pás lávových fontán. Ty živí lávové proudy, ale část materiálu se po dopadu speče, utuhne a začne tvořit spečené kužele. Což jsou ty kopce, ze kterých láva stříká.

Díky moc @vidurius za upozornění na tuhle skvělou animaci, která ukazuje v lidské historii zaznamenané sopečné erupce na ostrově La Palma.

Povšimněte si, že všechny vychází z hřebene táhnoucí se v jižní části ostrova. Ta je mladší a stále aktivní

Teplo ze sopečné erupce postupně živí růst pyroklastického mračna, které se pozvolna začíná formovat nad ostrovem. Jeho osud je, že ho časem začne rozfoukávat vítr a tím zvětšovat svou velikost, ale s tím bude klesat četnost částic v mračnu.

Skvělá animace toho, jak se v čase vyvíjela seismická činnost v jižní části ostrova. Kdyby vás zajímalo, jak se dá předpovědět, v jakém místě nejspíše k erupci dojde, tohle dost pomáhá…

Přibližná lokace místa, kde erupce začala (cc: @SquigglyVolcano).

A povinně si dejte tohle vlákno! (A pokud neumíte anglicky, nevadí, když ten tweet rozkliknete, je tam tlačítko přeložit/translate, které vám to přeloží do vašeho jazyka).

Vypadá to, že se prasklina dále otevírá a že vzniká nové sopečné centrum.

Lava at the Gates (2021)…

Nad ostrovem zapadlo slunce a ve tmě je mnohem lépe vidět rozsah, jak rozsáhlá oblast je zasažena. Všimněte si, jak si láva razí cestu dvěma hlavními směry. Pokud bude erupce chvilku trvat, láva se nakonec dostane do moře a ostrov se tak o trochu zvětší.

Teplota lávy je okolo 1075 °C.

Proč je teplota lávy zajímavá? Protože pomáhá rychle určit, jaký typ lávy se nám dostal na povrch, případně se díky tomu dá odhadnout její schopnost tečení a tedy zpřesnit modely, které říkají, jak rychle kam láva případně doteče.

Vulkanologům a vulkanoložkám z @involcan se podařilo změřit rychlost pohybu čela lávového proudu. To krajinou jede rychlostí 0,7 km za hodinu a jak se pohybuje, pomalu chladne.

Opět seismická data a opět můžete vidět, jak se výskyt otřesů v čase posunoval. Na co se zaměřte je ale panel v pravé části obrázku. Tam můžete vidět, jak se otřesy přibližovaly k povrchu a jak se pak otevřela trhlina a magma frnk k povrchu.

A pohledem na Mordor, tedy chci napsat lávovou La Palmu se s vámi pro dnešek loučím. Zítra se dozvíte, proč sopka vznikla zrovna "tady" a to nejenom z pohledu místa na ostrově, ale i proč tam ten ostrov vlastně je.

Tak se těšte #geologieJeKrásnáVěda! 🙂

Postup lávoveho proudu skrz dům…

Zlato, jdou k nám hosti…

Lávový proud si nezadržitelně razí cestu směrem k oceánu a po cestě pohřbívá všechno, co potká.

Pokud vám ráno uteklo, pak tady máte odpovědi na všechno, co jste se kdy chtěli zeptat k téhle sopce 😉

Když se kouknete na tenhle snímek z Google Earth, bude vám jasné, a) proč láva ničí baráky a b) jak rizikové to bylo, postavit si tady domy. Je to vlastně taková loterie – postavíte je v sopečně aktivní oblasti a budete doufat, že se toho nedožijete

Mapa rizika, kudy by se mohla vydat láva. Čím červenější, tím vyšší pravděpodobnost. Čím zelenější, tím lépe se lidem může spát…

Wow! Vypadá to, že se profi-kamerám podařilo zachytit skoro přímý začátek erupce.

cc: @SquigglyVolcano and @ThePlanetaryGuy

Korekce k barevné mapce o dva tweety výše. Díky za ní!

Originally tweeted by Dr. Petr Brož (@Chmee2) on September 19, 2021.