Voda a moč na Měsíci

Američani našli vodu na Měsíci! Zpráva se právě valí mediálním prostorem, díky čemuž jsem se dnes zas ocitl ve vysílání @CzechTV, abych tam tento objev vysvětlil. Co jsem vám ale neřekl je to, že na Měsíci je i moč?

Cože?

Jako fakt. Ale pěkně po pořádku ve vlákně…

Pojďme nejprve k té vodě.

Doposud jsme věděli, že se na povrchu Měsíce nachází vodní led v oblastech pólů. Tam se totiž nacházejí impaktní krátery, které jsou trvale zastíněné, což umožňuje existenci vodního ledu tvrdého jako skála.

moon GIF

To vypadá jako skvělá zpráva pro budoucí měsíční lidskou základnu, ale problém je, že dostat se do těch hlubokých stále zastíněných kráterů nebude nic snadného. Naopak, technologicky to bude peklo… Ono se pohybovat v gravitaci Měsíce není nic snadného 😉

moon falling GIF by MIT

Nový objev ale ukazuje, že se voda ve formě ledu nemusí na povrchu Měsíce nacházet jen v okolí pólů. Naopak ukazuje, že je rozšířena mnohem více, což dává naději, že ji přeci jen jednou budeme schopni těžit. Více k tomu na odkaze od reálného času 14:43.

Jenže voda není jediná zajímavá sloučenina, kterou na povrchu Měsíce můžete najít. Když si dáte práci, můžete tam totiž najít i moč, lidskou… 🙂

Jakto? No, protože těch 12 astronautů, co se na povrch Měsíce podívalo, byli jen lidé… a i oni měli své potřeby…

Boo Pee GIF

Všichni jsme určitě viděli fotky z přistání, kde astronauti salutují Americké vlajce „vlající ve větru“ (to je tak, když měla vlajka v horní části vzpěru, která tenhle efekt udělala 😉 ) a užívali si ten slavný moment. Ale přemýšleli jste, jak tam astronauti řešili své potřeby?

Apollo11 Space GIF

Nevím jak vy, ale mne znervózňuje už jenom to, když mám jet někam autobusem 2 hodiny… prostě se mi pak chce a vydržet to nejde. No a astronauti to měli zajisté dost podobné. Prostě měli potřebu si občas odskočit.

Jenže kam? Těžko na povrchu Měsíce v prostředí vakua sundáte skafandr a skočíte se vyčůrat k nejbližšímu kameni… Když tak byli astronauti mimo kosmickou loď, museli podobně jako děti do plen…

Co ale v kosmické lodi? Tam pleny nebyly třeba. Tam se stačilo vyčůrat do pytlíku…

Astronauti z Apolla 11 strávili na Měsíci ca 21,5 hodiny, borci z Apolla 17 přes 3 dny, přesně 75 hodin… Už víte, kam tím mířím? Ano, máte pravdu. Čůrání nebyl ten jediný problém, který astronauti museli řešit…

When You’re Having A Poo, And A Little Bit Of Water Squirts Into Your Butthole. GIF

A tady na scénu nastupuje sofistikovaný vynález v podobě zařízení na odstranění exkrementů v prostředí snížené gravitace.

Vykonali jste, co bylo třeba, zavřeli pytel a hotovo…

A to nás přivádí k tomu, proč tohle vlákno vlastně píši. Ne, nevyžívám se „v astronautických koprolitech“, ale ono to má, překvapivě, docela velkou vědeckou pointu 🙂

HIMYM Wait For It GIF

Modul, který měl z povrchu Měsíce astronauty odnést domů, dokázal odnést jen určitou hmotnost. Asi si dokážeme představit, že pro lidstvo bylo cennější vést z Měsíce desítky kg šutrů, než lidských… no víte čeho…

Moon Rock Astronaut GIF

Takže došlo k tomu jedinému, co lidstvo umí skvěle. Založili jsme na povrchu Měsíce skládku… No, tohle je eufemismus. Prostě astronauti vyhodili pytle s odpadky z kosmické lodě ven a odletěli pryč…. Ten pytel na fotce, to je prostě pytel s bordelem…

A tady se dostáváme k tomu zajímavému. Na povrchu Měsíce tak leží pytle naplněné lidskou močí a také pytle plné lidských exkrementů…

A víte co? Na Zemi je spousta lidí, co se těší, až tyhle pytle jednou získáme zpátky…

Howdy Hello GIF

Proč? Protože z toho kouká naprosto skvělý vědecký experiment 🙂

Lidské exkrementy jsou totiž plné bakterií, tedy života. Každý „velký“ úkon tak způsobil, že astronaut vytvořil unikátní experiment…

Itsscience Ronburgundy GIF

Experiment, který nám dovolí prozkoumat, jak jsou pozemské bakterie schopné odolávat kosmické radiaci i naprosto nepříznivým podmínkám vakua.

Až tak jednou ty pytlíky vyzvedneme, jakože je vyzvedneme, počítejte s tím, že do nich nakapeme v pozemských laboratořích vodu…

Science! GIF

A budeme studovat, jestli se bakterie dají opět do života 🙂 Zní to bláznivě? Zajisté ano, ale pro vědu to má nesmírnou cenu zjistit.

Výzkumem exkrementů astronautů se totiž dozvíme mnohé o schopnosti života přežít cestu vesmírem. A to je bomba ne? 🙂 THE END

PS: Naprosto skvěle je tohle popsáno tady, takže pokud byste se chtěli o tomhle přehlíženém tématu dozvědět více, dejte si 🙂

PSS: I takto může vypadat popularizace vědy v rámci mé práce na @Akademie_ved_CR 😀

Originally tweeted by Dr. Petr Brož (@Chmee2) on October 28, 2020.

Napsat komentář